Menu
12 فوریه 2020
1,098 views
نظر %

 الکتروموتور تکفاز

الکتروموتورهای تک فاز به طور گسترده ای در برنامه های کاربردی خانگی استفاده می شود.

صرفه جویی در انرژی از جنبه های مهم توسعه پایدار در جامعه مدرن است. در این زمینه ، ماشین های الکتریکی و خصوصا الکتروموتورها نقش اساسی در کاربردهای صنعتی ، تجاری و مسکونی ایفا میکنند.

به خوبی شناخته شده است که انرژی مصرفی توسط ماشین های الکتریکی و الکتروموتورها نشان دهنده بزرگترین بخشی از کل مصرف برق در بخش صنعتی است.

بهره بالاتر می تواند منجر به کاهش قابل توجهی از مصرف سوخت های فسیلی و همچنین اثرات زیست محیطی فعالیت های انسانی شود. به همین دلیل, امروزه و در سراسر جهان, تمام محصولات برای صنعت و یا برنامه های کاربردی مسکونی بر اساس بهره انرژی طبقهبندی میگردد.الکتروموتور تک فاز بر اساس ساختار به سه نوع طبقه بندی می شود:

۱-الکتروموتورتک فاز القایی (آسنکرون)

۲-الکتروموتور تک فاز همزمان (سنکرون)

۳-الکتروموتور کوموتاتور (DCموتورها )

الکتروموتور های  القایی  تک فاز در برنامه های کاربردی خانگی به دلیل ساخت و ساز قوی و ساده و توانایی خود را برای متصل شدن به طور مستقیم به شبکه تک فاز بدون استفاده از مبدل های قدرت به طور متداول و بسیار وسیع کاربرد فراوان دارند. 

مصرف انرژی الکتروموتور تکفاز

 الکتروموتور   تک فاز  القایی به طور گسترده ای استفاده می شود ، اما بهره وری  آنها کم است.

راندمان  کم آنها به دلیل ویژگی های ذاتی آنها است. بر اساس مقررات بین المللی در مورد بهره وری  انرژی . استاندارد IEC 60034-30-1 که در مارس ۲۰۱۴ منتشر شد ، به ۴ سطح بهره وری  انرژی طبقه بندی می کند این نوع الکتروموتور تک فاز به چهار گروه A وB و Cو Dتقسیم بندی میگردد.

ترتیب مصرف انرژی به ترتیب Aبالاترین توان تولیدی و مصرف انرژی کمتر و همچنین Dکمترین توان تولیدی به همراه بیشترین مصرف انرژی را دارا می باشد.

اساس کار الکتروموتور تکفاز

اصل شروع
الکتروموتور تک فاز متشکل از سیم پیچ تک فاز بر روی استاتور و یک سیم پیچ یا نوار مغناطیسی بر روی روتور می باشد.

هنگامی که یک منبع ۱فازبه سیم پیچ استاتور متصل می گردد , میدان مغناطیسی ضربان دار تولید می شود.

در میدان ضربان دار ، روتور به خودی خود قادر به حرکت از نقطه ایستا یا صفر نمیباشد.

بنابراین یک الکتروموتور تک فاز تنها خود شروع کننده حرکت نیست و نیاز به برخی از روش های خاص شروع می شود. اما متداول ترین راه برای راه اندازی الکترو موتور تک فاز القایی ،استفاده از خازن برای استارت می باشد .

فروشگاه ست پمپ  با داشتن کادری متخصص و مجرب و با دانش ،در زمینه مشاوره و خرید انواع الکتروموتورهای تکفاز و سه فاز آماده ارایه خدمت رسانی به صنعت گران محترم می باشد جهت مشاوره و اطلاعات تماس لطفا اینجا کلیک نمایید .

 


نویسنده مطلب آقای سفال منش
    برند سایت برند سایت برند سایت برند سایت برند سایت